Mikrobeton vs Epoksi - Mikrobeton
MİKROBETON® VS EPOKSİ

Mikrobeton®, epoksi yerine birçok farklı projede avantajlı olarak kullanılabilir.

Zemin kaplama çalışmalarında, epoksi ve Mikrobeton® karşılaştırmasını aşağıdaki tablo yardımıyla yaparak projeniz için en uygun zemin kaplamasını seçebilirsiniz.

ÖZELLİK

EPOKSİ KAPLAMA

MİKROBETON®

KALINLIK

En fazla 3 mm kalınlık yapılabilir. Tek katmanda 2-30 mm kalınlık yapılabiliyor.

SAĞLIK ve ÇEVRE

Yüksek VOC ( uçucu organik içerik) emisyon değerleri var. Uygulama sırasında ve devamında atmosfere organik – ve zararlı – uçucu maddeler salıyor. VOC- free’dir.(herhangi bir organik madde salınımı yok) Yeşilci ve çevre dostu olarak sertifiskayon puanları yüksek (Leeds sertifikası gibi)

GÖRÜNTÜ

Homojen,boya benzeri ve plastik görüntü sağlıyor. Parlak ve canlı renkleri mevcut. Tabii, brüt görünümlü yüzeyler oluşturuyor. Yüzeyde ton farlılıkları ve hareler oluşuyor. Renk tonları sınırlı.

UYGULAMA HIZI

Çok katmanlı bir uygulama; her katman arasında beklemek gerekiyor; bir ekip ile 500 m² bir alan 3 günde kaplanıyor. Bir ekip 500 m² alanı 1 günde kaplayabiliyor; 3 saat sonra üzerinde yürünebiliyor.

YÜZEY EMİCİLİĞİ

Bakteri tutmuyor. Hijyenik, asitlere ve çoğu kimyasala dayanım sağlar, leke tutmuyor. Cilasız kullanımlarda sıvıları emebiliyor. Asit dışındaki kimyasallara karşı betona benzer dayanım gösteriyor.

ESNEKLİK

Esnek değil, alt zemin hareketlerini hızlıca gösteriyor. Flooropal M Flex ve Flooropal M X esnek ürünlerdir. Diğer tiplerinin esneklik katsayısı düşüktür.

ADERANS

Zemine iyi yapışması için uygun altyapı veya ilave işlem gerektirir. Seramik, metal dahil çok farklı zemine yapışması çok yüksektir.

NEM DAYANIMI

Altyapıdan gelen neme dayanıklı değildir, zeminden kopabilir. Altyapıdan gelebilecek nemden etkilenmeyen, nefes alan bir ürün grubudur.
Mikrobeton®® NASIL UYGULANIR?
Uygulama Aşamaları

Uygulama yapılacak yüzey temizlendikten sonra Primer 13 kullanılarak astarlama yapılır, bu alt zemini kuvvetlendiren ve aderansı artıran önemli bir ilk aşamadır.

Alt zeminin yeteri kadar sağlam olmadığı alanlarda, içine donatı gömülerek yapılacak olan değişik kalınlıklardaki dolgu uygulamaları ile Mikrobeton® uygulaması öncesi gerekli şartlar elde edilmiş olur.

Uygulama alanında ortam hava şartları da uygunsa, döküme başlanabilir. Alanın ihtiyacına göre seçilmiş olan Mikrobeton®, istenilen renklerde istenilen kalınlıklarda uygulanmaya başlandıktan kısa süre sonra genişçe alanlar kaplanmış olur.

Zemin kullanıma açılmadan önce, tercih edilmiş olan cilalama gibi yüzey uygulamaları da tamamlanarak, Mikrobeton® uygulaması bitirilmiş, kullanıma hazır zemin oluşturulmuş olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*